Highway To Hell (Lielceļš uz elli) ir pirmā dziesma pēc saraksta AC/DC albumam “Highway To Hell“, kā arī 12. AC/DC – Live. Tā ir kļuvusi par vienu no populārākajām dziesmām roka vēsturē. Sākotnēji dziesma tika izlaista kā singls – 1979. gadā.

Dziesmas mūziku sarakstījuši brāļi Anguss (Angus Young) un Malkolms Jangs (Malcolm Young), bet vārdu sacerējis Bons Skots (Bon Scott). Galvenais rifs ir Angusa sacerēts.

Dziesmas un albuma nosaukums, ļoti ticams, ir radies kopš ziņu dienesta reportiera jautājuma AC/DC: “vai jūs varētu aprakstīt – kāda ir dzīve, ka nemitīgi ir jābrauc un jādzīvojas pa koncertu tūrēm?” Uz ko arī Angus atbildēja: “It was a f-cking Highway to Hell“.

 

Viņš minēja žurnālam Guitar World – ja tu esi ceļā ar autobusu, kurā tu guli ar kāda cita smirdīgu zeķi sejā – sajūtas ir – ka esi elles lielceļa!

Klīda baumas, ka grupas biedri ir bijuši sātnanisti  (satanists). Šis komentārs, kā arī fakts, ka uz albuma vāka Anguss attēlots kā velns ar ragiem un asti, vairoja uguns liesmu vēl vairāk (grupa noliegusi jebkādu saistību ar sātanismu. Malkolms pat teicis: “Mamma mani nogalinātu par ko tādu!“).

Tikpat ticama ir dziesmas nosaukuma otrs izcelsmes variants. Tā kā dziesmas vārdus sarakstīja Bons Skots – tad nosaukums bijis segvārds, kas dots Rietum-Austrālijas lielceļam “Canning Highway“. Tas sākas no bijušā grupas solista dzīves vietas Fremantle un beidzas pie kroga/bāra ar nosaukumu “The Raffles“, kas bija liela dzerstiņa un Rock’nRoll vieta 70. gados.

Kad “Canning Highway” tuvojas krogam ar slīpu nogāzi, tad to var sasaistīt ar dziesmas vārdiem: “No stop signs … speed limits … nobody gonna slow me down” (nekādu stop zīmju … ātruma ierobežojumu … neviens mani neapturēs). Šī iemesla pēc daudzi braucēji gājuši bojā, jo braukuši pārmērīgi ātri pār krustojumu, kas atradies pakalna lejas daļā – pārsvarā nakts laikā. Tieši tāpēc šo ceļu iesaukuši par “Highway To Hell“.

Tātad, kad Bons Skots saka “I’m on the highway to hell“, tas nozīmē, ka viņš dodās “svētceļojumā” pa “Canning Highway” uz kroga “The Raffles“ hoteli, lai iedzertu ar saviem čomiem: “Ain’t nothing I would rather do. Going down, party time, my friends are gonna be there too” (Nav nekas cits, ko šobrīd gribētu darīt. Jādodas lejā. Laiks izklaidēm – mani draugi arī tur būs!).

  • Ir atklāts, ka Anguss un Malcolms dziesmas ierakstīšanās laikā noskaņoja savas ģitāras par 1/4 toni zemāk;
  • AC/DC bija sarakstījuši vairākus studijas albumus jau pirms un tos aktīvi popularizējuši savās aktīvajās tūrēs;
  • Šī un citas dziesmas bija par dzinējspēku tam, ka AC/DC pārdeva savu pirmo miljonu-kopiju albumu un aizsūtīja Highway To Hell uz 17. pozīciju čārtos. Bons Skots tika atrasts miris sava drauga mašīnā tikai sešus mēnešus vēlāk;
  • Highway To Hell lielie panākumi, AC/DC jaunie ieraksti un Bona Skota godināšana jau pēc gada noveda pie jaunā albuma Back In Black iznākšanas;
  • 2009. gadā, “Highway To Hell” ieguva APRA (Australasian Performing Right Association) nominācijas balvu kā “Aizjūras zemēs Ārzemēs visspēlētākais Austrālijā sacerētais skaņdarbs” (Most Played Australian Work Overseas).

2009. gada oktobrī Braeins Džonsons (Brian Johnson), kurš aizstāja Skotu, stāstīja žurnālam Metro: “Dziesmas vārdi bija sarakstīti autobusa brauciena laikā pa Mt. Hood Highway Oregonas štatā, ASV. Kad Saule noriet – un tu brauc tai it kā cauri (izskatās kā liesmojoša bumba), nekas cits nav darāms, kā vien  kāršu uzspēlēšana. Šis bija brīdis, kad Bons sarakstīja vārdus.

1. AC/DC – Highway To Hell (ar Bonu Skotu)

2. AC/DC – Highway To Hell (ar Braeinu Džonsonu)

Video nodarbība: AC/DC – Highway To Hell

Aprakstu un video nodarbību sagatavoja: Eduards Aksjoņenko

Lasi vēl:

 

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Draugiem.lv pase