Konfūcijs reiz ir teicis: “Mūzika cilvēkā izraisa tādu kā baudu, bez kuras viņš nevar iztikt”. Mēs Ģitārspēlē, protams, tam piekrītam, ir labi klausīties mūziku, bet ir vēl pa visam cita lieta, prast radīt mūziku. Mūzika ir neatņemama dzīves sastāvdaļa, kas to vienkārši padara daudz patīkamāku.
Un šodien mēs piedāvājam 5 iemeslus kāpēc cilvēkam vajadzētu mācīties spēlēt mūzikas instrumentus:
1. Attīsta prātu un atmiņu

Smadzeņu aktivitāte mūzikas ietkemē
Ir pierādīts, ka gan mūzikas klausīšanās, gan instrumenta spēlēšana stimulē smadzeņu darbību un attīsta atminu. Eksperimenta laikā, kurā piedalījās 37 bērni, vecumā no 3 līdz 4 gadiem, 22 no tiem tika nodrošinātas dziedāšanas un klavierspēles nodarbības, bet 15 bērni nepiedalījās nekādās, ar mūziku saistītas nodarbībās. Abām grupām paralēli notika arī parastās pirmsskolas nodarbības. Vēlāk, novērtējot viņu prasmes veicot standarta testus, tika secināts, ka bērniem, kas piedalījās mūzikas nodarbībās telpiskā domāšana bija par 34% labāk attīstīta, nekā bērniem, kas nepiedalījās mūzikas nodarbībās. Mūzikas instrumentu spēlēšana attīsta to smadzeņu daļu, kas atbild par kustībām, līdzsvaru un koordināciju līdz ar to, attīstot to smadzeņu daļu tiek uzlabotas visas prasmes, par kurām atbild šī smadzeņu daļa.
2. Trenē organizatoriskās spējas un pacietību
Mūzikas instrumenta spēlēšana prasa daudz laika un darba. To nevar iemācīties vienā dienā, tādēļ tas trenē pacietību un neatlaidību, jo tas praktiski nekad nesanāk ar pirmo reizi, katrs skaņdarbs, katra jaunā tehnika ir jāmēģina un jātrenē ilgu laiku, līdz tā tiek apgūta pienācīgi. Bet mūzika gandrīz vienmēr ir papildnodarbība, tāpēc ir jāprot sakārtot savs grafiks papildinot skolas vai darba kalendāru ar mūzikas nodarbībām, vai tās būtu pie pasniedzēja klātienē, digitāli, vai vienkārši trenējoties mājās.
3. Uzlabo izpratni, lasīšanas prasmes un matemātiskās spējas
Nošu lasīšana un ritma izjūta būtībā ir matemātiskās prasmes, kas apvienotas loģiku un izpratni, trenējot tās, tiek attīstīta matemātiskā domāšana, kas palīdz saskarsmē arī ar parastajiem matemātikas uzdevumiem. Lasot notis un vienlaicīgi spēlējot instrumentu, tiek attīstīta prasme, ko sauc par “multitasking” jeb daudz-uzdevumu izpilde, kamēr rokas spēlē vienas notis, ar acīm tiek ātri lasīts uz priekšu, kas būs tālāk un smadzenes jau izstrādā signālus kā tiks mainīti pirksti un kā viss turpināsies.
4. Veicina atbildības sajūtu
Mūzikas instrumenti nav lēti, un pirms tā iegādes bērnam ar viņu ir jāveic pārrunas līdzīgi kā par mājdzīvnieku. Tagad paužot vēlmi spēlēt un iegādāties mūzikas instrumentu, atbildība ir jāuzņemas ilgtermiņā, nevar pēc mēneša pārdomāt un teikt, ka to vairs nevēlas, jo iepaticies ir atkal kaut kas cits. Instruments būs jākopj un par to būs jārūpējas, to vajag regulāri spēlēt un veikt apkopi, lai to nesabojātu. Ja tas ir pārnēsājams mūzikas instruments, tad pret to ir jāattiecas kā jau pret dārgu priekšmetu, to nebūtu vēlams atstāt nepieskatītu publiskās vietās, piemēram sabiedriskā transporta pieturā, skolas pagalmā vai rotaļu laukumā.
5. Ļauj vaļu pašizpausmei un atbrīvo no stresa

Mūzikas terapija
Mūzikai nevajadzētu būt uzspiestai, katram pašam vajadzētu izvēlēties, ko viņš vēlas apgūt un kā to vēlas apgūt. Ja vēlme apgūt konkrētu mūzikas instrumentu ir cilvēka paša iniciatīva, tas dod iespēju pašizpausties, jo katrs var spēlēt to, kas viņam patīk un interesē, koncentrējoties uz mūzikas radīšanu, ir iespējams “izslēgt” ārpasauli un tā teikt “dzīvot mūzikā”, tas palīdz atbrīvoties no stresa un rada pozitīvās emocijas. Mūzikas terapija ir pierādīta kā ļoti efektīva ārstējot autismu, depresiju un citus traucējumus.
Spēlēt mūzikas instrumentus ir lietderīgi un veselīgi, galvenais to darīt katram pēc paša iniciatīvas, lai tas neasociētos ar “spaidu darbiem” un pret to attiekties nopietni. Svarīgi atcerēties iemeslus kāpēc sākāt spēlēt mūzikas instrumentu un turpināt to darīt kamēr vien tas rada prieku un papildina Jūs.
Populārākie mūzikas instrumenti:
- Klavieres
- Blokflauta
- Klasiskā ģitāra
- Bungas
- Elektriskā ģitāra
- Vijole